Rólunk
BEMUTATKOZÁS
A Hajdúdorogi Metropolitai Egyház 2021. április 1-jén hozta létre a Szent István Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központot, amely elkötelezetten szolgálja a gyermekvédelem ügyét, a rászoruló gyermekek biztonságát és fejlődését. Intézményünk elsődleges feladata a nevelőszülői hálózat működtetése volt ekkor, amely családias környezetben támogatja a gyermekek testi, lelki és szellemi fejlődését. 2021. november 1-jétől intézményünk tevékenysége kibővült a Dégi Lakásotthonok Szakmai Egység működtetésével, amely az otthont nyújtó ellátás jogszabályoknak és szakmai normáknak megfelelő biztosítását szolgálja.
Gyermekvédelmi központunk székhelye Fejér vármegyében, Székesfehérváron található. Működésünk során minden döntésünkben és megnyilvánulásunkban a gyermek mindenek felett álló érdekét, valamint a törvényben elismert gyermeki jogokat tartjuk szem előtt. Célunk, hogy az időlegesen ránk bízott gyermekek és fiatalok biztonságos, szeretetteljes környezetben fejlődhessenek, megerősödjenek önértékelésükben, és képessé váljanak önmaguk és mások elfogadására, megbecsülésére.
Küldetésünk, hogy alkotó módon, minden érdekelt féllel együttműködésben szervezzük és eredményesen működtessük mindazon intézményes gyermekvédelmi szolgáltatásokat, amelyek a rászoruló gyermekek és családjaik védelmét és támogatását szolgálják. Munkánk során építünk az elmúlt évszázad tapasztalataira, szellemi és anyagi erőforrásaira.
Lelki vezetőnk Jézus Krisztus evangéliumi tanításai alapján iránymutatást ad intézményünk dolgozóinak, nevelőszülőinek és gondozottjainak egyaránt. A keresztény értékrend, az elfogadás, a felelősségvállalás és a szeretet meghatározza mindennapi működésünket.
Gyermekvédelmi központunk gazdag hagyományokkal rendelkezik. A közös programok és projektek erős közösséget formálnak. Együtt ünnepeljük a farsangot, a gyermeknapot és az egyházi ünnepköröket, amelyekhez változatos, élményekben gazdag rendezvények kapcsolódnak. Emellett kirándulások, táborok és pályázati programok segítik a gyermekek és a nevelőszülők jóllétét, fejlődését és közösségi élményeit.
A társadalmi felelősségvállalás jegyében egyházi és civil szervezetek, vállalatok, valamint Székesfehérvár önkormányzata is támogatja munkánkat, hozzájárulva ahhoz, hogy a gyermekvédelmi ellátás biztonságos, kiszámítható és magas szakmai színvonalú legyen.
A Szent István Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ elhivatottan dolgozik azért, hogy minden ránk bízott gyermek számára valódi esélyt teremtsen a teljes, értékes életre – biztonságban, szeretetben, hitben és közösségben.
Híreink
A nevelőszülőknél nevelkedő, lakásotthonokban élő és egyházközségi gyermekek, valamint nevelőik, munkatársaink, nevelőszülők és egyházközségi családok együtt zarándokoltak el a Máriapócsra, a Nemzeti Kegyhelyre, ahol a Gyermekbúcsún vettek részt 2026. május 8-9-én.
Bővebben
Június 6-án két jeles esemény alkalmából hívta meg Székesfehérvárra a Görögkatolikus Metropólia gyermekvédelmi intézményeit a Szent István Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ.
A görögkatolikus gyermekvédelmi intézményekben nevelkedő gyerekek ezen a napon az atlétikai központ szinte teljes területét birtokba vették. A szervezők többek között kincskereséssel, focival, játékkal és természetesen ajándékokkal várták a gyerekeket, akik közül a legtávolabbról érkezők már hajnalban elindultak Székesfehérvárra.

A programok sora közös imádsággal kezdődött, amelyet Fülöp metropolita vezetett. Spányi Antal székesfehérvári püspök köszöntőjében kiemelte: sok felől jöttünk és sokfélék vagyunk, de a Jóistennek hála adottak a körülmények ahhoz, hogy ezen a napon mindenki jól érezze magát.

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere köszönetet mondott a főszervezőnek, Jármi Zoltán lelkivezető atyának és a gyermekvédelmi központ minden munkatársának a nap megszervezéséért. Polgármester úr reményét fejezte ki az iránt, hogy a nap mindenki számára a jókedvről és az örömről fog szólni, s mindenkiben erősíti majd azt az érzést, hogy jó együtt lenni!

A szervezők nevében Tóthné Kerék Erika intézményvezető köszöntötte a jelenlévőket, köztük a Szent Zotikosz (Miskolci Egyházmegye), a Szent Miklós (Nyíregyházi Egyházmegye), a Szent Anna, illetve a Szent Péter és Pál (Hajdúdorogi Főegyházmegye) nevét viselő görögkatolikus gyermekvédelmi intézményekből érkezett gyerekeket és felnőtteket, valamint a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat munkatársait.

Deresné Tanárki Mária korábbi igazgató a Székesfehérvár központú görögkatolikus gyermekvédelmi intézmény megalakulását idézte fel. Mint mondta: közösen dolgozták ki az új fenntartóval a gyermekvédelmi intézmény működési rendjét, amely az elmúlt években szakemberekkel, tárgyi eszközökkel és újabb lakásotthonokkal is bővült.

A köszöntők után az Osvát Ági által vezetett örömtánccal kezdődött meg az élményszerzés.

A nap egyik fő programja a futball volt. A meghívott gyermekvédelmi intézmények egy-egy csapatot neveztek a tornára, a felnőtteknél pedig a Magyar Honvédség, a Jogászok, a Székesfehérvári Görögkatolikusok, illetve a Magyar Katolikus Papi Válogatott lépett pályára. A kezdőrúgást mindkét korcsoportban Nikolics Nemanja, a Videoton FC Fehérvár sportigazgatója végezte el. A korábbi magyar válogatott labdarúgó a klub által felajánlott ajándékokkal, nyakpántokkal és dedikált labdákkal érkezett a gyermeknapra.

Aki nem focizott, az földi és mennyei kincseket gyűjtött. A gyerekeket a szervezők 15 állomáson várták. Ezek között volt többek között bibliai BrainBox, kézműveskedés, célba dobás, akadálypálya, logikai játék és CIB Bankos Gazdálkodj okosan! is. A nap végén a pecséteket ajándékra válthatták a gyerekek.

A pecsétgyűjtős játékokon kívül óriás ugrálóvár és csúszda, társasjátékok, lovaglás és állatsimogató várta a résztvevőket. De a szervezők színpadi programokkal is készültek. A Fehérvári Pattogók akrobatikus ugrókötélmutatványokkal kápráztatták el a közönséget. Bárki találkozhatott a YouTube-on népes követőtáborral rendelkező Powerr-rel is.

Vértes Rebeka a futballelemek és zsonglőrmutatványok ötvözésével született freestyle fociból adott ízelítőt.

A nap fő eladója az X-Faktor győztes Vastag Csaba volt, aki ahelyett, hogy maga állt volna színpadra, a résztvevőket tette az előadás főszereplőjévé. A gyerekek széles mosollyal táncoltak és énekeltek az előadóval.

A nap során szépen gyűltek a pecsétek a füzetben és a gólok a pályán. A gyermekvédelmi intézmények tornáját a Szent István Gyermekvédelmi Központ csapata nyerte. A fiatal labdarúgók a Videoton jóvoltából a Nemanja által aláírt labdán és a nyakpánton kívül egy-egy Videoton mezt is kaptak ajándékba. A szervezők különdíjakat is osztottak. A gólkirály címet Szabó Roland érdemelte ki, a legjobb kapus pedig Dobai László lett. Egy-egy Nemanja kézjegyével ellátott labdát kaptak ajándékba. A torna legígéretesebb játékosa pedig Orgován Róbert lett. Ő a megtisztelő címen kívül a Puskás Akadémia labdarúgói által aláírt labdával térhetett haza.

A gálamérkőzést a gyermekvédelmi csapatok tornájának győztes csapata játszotta, akik az első félidőben a Videoton FC Fehérvár utánpótlás csapatával, a másodikban pedig a Magyar Katolikus Papi Válogatottal csaptak össze a pályán.
Miután minden állomásjáró és futballozó fiatal átvette a jól megérdemelt jutalmat, a gyermeknapi programot a helyi tűzoltóság jóvoltából fergeteges habparty zárta.

A Szent István Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ gyermekvédelmi gyermeknapjának és focikupájának megvalósulását számos magánszemély támogatta. A rendezvény főbb támogatói voltak:
Hajdúdorogi Főegyházmegye
Székesfehérvár Megyei Jogú Város
Székesfehérvári Egyházmegye
AmRest Vendéglátó Kft.
Auchan Magyarország
Videoton Zrt.
CIB Bank Zrt.
MLSZ Fejér Vármegyei Igazgatóság
Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Mentavill Székesfehérvár
Kelet-Magyarországi Fiatalokért Alapítvány.
Bővebben
2026. április 9-én, a székesfehérvári Szent István Művelődési Házban immár második alkalommal rendeztük meg intézményünk módszertani szakmai napját, amelynek középpontjában az örökbefogadás aktuális eljárásrendje állt.
Bővebben
Csatlakozz Hozzánk! Legyél Te is nevelőszülő!
Nevelőszülőként Te lehetsz az otthon, ahol újra biztonságban lehet. Jelentkezz, ha hiszel a második esély erejében.