logo

Szent István

Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ

Rólunk

BEMUTATKOZÁS

A Hajdúdorogi Metropolitai Egyház 2021. április 1-jén hozta létre a Szent István Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központot, amely elkötelezetten szolgálja a gyermekvédelem ügyét, a rászoruló gyermekek biztonságát és fejlődését. Intézményünk elsődleges feladata a nevelőszülői hálózat működtetése volt ekkor, amely családias környezetben támogatja a gyermekek testi, lelki és szellemi fejlődését. 2021. november 1-jétől intézményünk tevékenysége kibővült a Dégi Lakásotthonok Szakmai Egység működtetésével, amely az otthont nyújtó ellátás jogszabályoknak és szakmai normáknak megfelelő biztosítását szolgálja.
Gyermekvédelmi központunk székhelye Fejér vármegyében, Székesfehérváron található. Működésünk során minden döntésünkben és megnyilvánulásunkban a gyermek mindenek felett álló érdekét, valamint a törvényben elismert gyermeki jogokat tartjuk szem előtt. Célunk, hogy az időlegesen ránk bízott gyermekek és fiatalok biztonságos, szeretetteljes környezetben fejlődhessenek, megerősödjenek önértékelésükben, és képessé váljanak önmaguk és mások elfogadására, megbecsülésére.

Küldetésünk, hogy alkotó módon, minden érdekelt féllel együttműködésben szervezzük és eredményesen működtessük mindazon intézményes gyermekvédelmi szolgáltatásokat, amelyek a rászoruló gyermekek és családjaik védelmét és támogatását szolgálják. Munkánk során építünk az elmúlt évszázad tapasztalataira, szellemi és anyagi erőforrásaira.
Lelki vezetőnk Jézus Krisztus evangéliumi tanításai alapján iránymutatást ad intézményünk dolgozóinak, nevelőszülőinek és gondozottjainak egyaránt. A keresztény értékrend, az elfogadás, a felelősségvállalás és a szeretet meghatározza mindennapi működésünket.

Gyermekvédelmi központunk gazdag hagyományokkal rendelkezik. A közös programok és projektek erős közösséget formálnak. Együtt ünnepeljük a farsangot, a gyermeknapot és az egyházi ünnepköröket, amelyekhez változatos, élményekben gazdag rendezvények kapcsolódnak. Emellett kirándulások, táborok és pályázati programok segítik a gyermekek és a nevelőszülők jóllétét, fejlődését és közösségi élményeit.

A társadalmi felelősségvállalás jegyében egyházi és civil szervezetek, vállalatok, valamint Székesfehérvár önkormányzata is támogatja munkánkat, hozzájárulva ahhoz, hogy a gyermekvédelmi ellátás biztonságos, kiszámítható és magas szakmai színvonalú legyen.
A Szent István Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ elhivatottan dolgozik azért, hogy minden ránk bízott gyermek számára valódi esélyt teremtsen a teljes, értékes életre – biztonságban, szeretetben, hitben és közösségben.




Híreink

2026.05.08-09. - MÁRIAPÓCSI GYERMEKBÚCSÚ
2026-06-24 12:36:02

A nevelőszülőknél nevelkedő, lakásotthonokban élő és egyházközségi gyermekek, valamint nevelőik, munkatársaink, nevelőszülők és egyházközségi családok együtt zarándokoltak el a Máriapócsra, a Nemzeti Kegyhelyre, ahol a Gyermekbúcsún vettek részt 2026. május 8-9-én.


A Berényi úti központunktól egy teljesen megtelt autóbusszal indultunk útnak péntek kora délután. Az utazás gyorsan telt: közös imádsággal, beszélgetésekkel, játékokkal és értékes filmek megtekintésével hangolódtunk a lelki programokra.
Megérkezésünket követően elfoglaltuk szállásunkat, majd a vacsora után a gyermekek a bazilika előtti téren és a Noé Bárkája játszótéren tölthettek tartalmas, vidám időt, később pedig a benti ügyességi sporteszközöket is kipróbálhatták.
Szombaton a reggelit követően végig jártuk a gyermekbúcsú állomásait, melyek idei mottója a következő szentírási idézet volt: „Menj föl egy magas hegyre!” (Iz 40,9). A különböző feladatokon keresztül a gyermekek közelebb kerülhettek az irgalmas Isten szeretetéhez, majd közösen köszöntöttük az Istenszülőt a templomban.
A délelőtt további részében játékos programok és feladatok várták a résztvevőket, ezt követően pedig a Szent Liturgián együtt emeltük fel szívünket Jézus Krisztushoz. Az ebédet és a megérdemelt jégkrémezést követően búcsút vettünk a Máriapócsi Könnyező Istenszülőtől, és hálatelt szívvel indultunk haza.
Ez a két nap nemcsak közös kirándulás volt, hanem valódi lelki feltöltődés és közösségi élmény is. Hálát adunk a Jóistennek a békés együttlétért, az örömteli találkozásokért és a sok szép emlékért.
Isten áldása kísérje valamennyi résztvevőt!

Bővebben
2026.06.06. - GYERMEKNAP
2026-06-23 16:45:49

Június 6-án két jeles esemény alkalmából hívta meg Székesfehérvárra  a Görögkatolikus Metropólia gyermekvédelmi intézményeit a Szent István Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ. 


A három egyházmegye öt intézményéből több mint 350 gyermek és 200 felnőtt érkezett a Bregyó közi atlétikai központba, hogy földi és mennyei kincseket gyűjtve együtt ünnepelje a gyermeknapot és az intézmény fennállásának 5. évfordulóját.

A görögkatolikus gyermekvédelmi intézményekben nevelkedő gyerekek ezen a napon az atlétikai központ szinte teljes területét birtokba vették. A szervezők többek között kincskereséssel, focival, játékkal és természetesen ajándékokkal várták a gyerekeket, akik közül a legtávolabbról érkezők már hajnalban elindultak Székesfehérvárra.

A programok sora közös imádsággal kezdődött, amelyet Fülöp metropolita vezetett. Spányi Antal székesfehérvári püspök köszöntőjében kiemelte: sok felől jöttünk és sokfélék vagyunk, de a Jóistennek hála adottak a körülmények ahhoz, hogy ezen a napon mindenki jól érezze magát.

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere köszönetet mondott a főszervezőnek, Jármi Zoltán lelkivezető atyának és a gyermekvédelmi központ minden munkatársának a nap megszervezéséért. Polgármester úr reményét fejezte ki az iránt, hogy a nap mindenki számára a jókedvről és az örömről fog szólni, s mindenkiben erősíti majd azt az érzést, hogy jó együtt lenni!

A szervezők nevében Tóthné Kerék Erika intézményvezető köszöntötte a jelenlévőket, köztük a Szent Zotikosz (Miskolci Egyházmegye), a Szent Miklós (Nyíregyházi Egyházmegye), a Szent Anna, illetve a Szent Péter és Pál (Hajdúdorogi Főegyházmegye) nevét viselő görögkatolikus gyermekvédelmi intézményekből érkezett gyerekeket és felnőtteket, valamint a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat munkatársait.

Deresné Tanárki Mária korábbi igazgató a Székesfehérvár központú görögkatolikus gyermekvédelmi intézmény megalakulását idézte fel. Mint mondta: közösen dolgozták ki az új fenntartóval a gyermekvédelmi intézmény működési rendjét, amely az elmúlt években szakemberekkel, tárgyi eszközökkel és újabb lakásotthonokkal is bővült.

A köszöntők után az Osvát Ági által vezetett örömtánccal kezdődött meg az élményszerzés.

A nap egyik fő programja a futball volt. A meghívott gyermekvédelmi intézmények egy-egy csapatot neveztek a tornára, a felnőtteknél pedig a Magyar Honvédség, a Jogászok, a Székesfehérvári Görögkatolikusok, illetve a Magyar Katolikus Papi Válogatott lépett pályára. A kezdőrúgást mindkét korcsoportban Nikolics Nemanja, a Videoton FC Fehérvár sportigazgatója végezte el. A korábbi magyar válogatott labdarúgó a klub által felajánlott ajándékokkal, nyakpántokkal és dedikált labdákkal érkezett a gyermeknapra.

Aki nem focizott, az földi és mennyei kincseket gyűjtött. A gyerekeket a szervezők 15 állomáson várták. Ezek között volt többek között bibliai BrainBox, kézműveskedés, célba dobás, akadálypálya, logikai játék és CIB Bankos Gazdálkodj okosan! is. A nap végén a pecséteket ajándékra válthatták a gyerekek.

A pecsétgyűjtős játékokon kívül óriás ugrálóvár és csúszda, társasjátékok, lovaglás és állatsimogató várta a résztvevőket. De a szervezők színpadi programokkal is készültek. A Fehérvári Pattogók akrobatikus ugrókötélmutatványokkal kápráztatták el a közönséget. Bárki találkozhatott a YouTube-on népes követőtáborral rendelkező Powerr-rel is.

Vértes Rebeka a futballelemek és zsonglőrmutatványok ötvözésével született freestyle fociból adott ízelítőt.

A nap fő eladója az X-Faktor győztes Vastag Csaba volt, aki ahelyett, hogy maga állt volna színpadra, a résztvevőket tette az előadás főszereplőjévé. A gyerekek széles mosollyal táncoltak és énekeltek az előadóval.

A nap során szépen gyűltek a pecsétek a füzetben és a gólok a pályán. A gyermekvédelmi intézmények tornáját a Szent István Gyermekvédelmi Központ csapata nyerte. A fiatal labdarúgók a Videoton jóvoltából a Nemanja által aláírt labdán és a nyakpánton kívül egy-egy Videoton mezt is kaptak ajándékba. A szervezők különdíjakat is osztottak. A gólkirály címet Szabó Roland érdemelte ki, a legjobb kapus pedig Dobai László lett. Egy-egy Nemanja kézjegyével ellátott labdát kaptak ajándékba. A torna legígéretesebb játékosa pedig Orgován Róbert lett. Ő a megtisztelő címen kívül a Puskás Akadémia labdarúgói által aláírt labdával térhetett haza.

A gálamérkőzést a gyermekvédelmi csapatok tornájának győztes csapata játszotta, akik az első félidőben a Videoton FC Fehérvár utánpótlás csapatával, a másodikban pedig a Magyar Katolikus Papi Válogatottal csaptak össze a pályán.

Miután minden állomásjáró és futballozó fiatal átvette a jól megérdemelt jutalmat, a gyermeknapi programot a helyi tűzoltóság jóvoltából fergeteges habparty zárta.  

A Szent István Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ gyermekvédelmi gyermeknapjának és focikupájának megvalósulását számos magánszemély támogatta. A rendezvény főbb támogatói voltak:

Hajdúdorogi Főegyházmegye

Székesfehérvár Megyei Jogú Város

Székesfehérvári Egyházmegye

AmRest Vendéglátó Kft.

Auchan Magyarország

Videoton Zrt.

CIB Bank Zrt.

MLSZ Fejér Vármegyei Igazgatóság

Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Mentavill Székesfehérvár

Kelet-Magyarországi Fiatalokért Alapítvány.


Bővebben
2026.04.09. - MÓDSZERTANI SZAKMAI NAP AZ ÖRÖKBEFOGADÁS AKTUÁLIS KÉRDÉSEIRŐL
2026-05-18 20:45:54

2026. április 9-én, a székesfehérvári Szent István Művelődési Házban immár második alkalommal rendeztük meg intézményünk módszertani szakmai napját, amelynek középpontjában az örökbefogadás aktuális eljárásrendje állt.


A gyermekvédelem területe folyamatos odafigyelést, együttműködést és nyitottságot igényel a szakemberek részéről. Intézményünk számára kiemelten fontos, hogy legyenek olyan alkalmak, amikor a mindennapi feladatokon túl megállhatunk egy pillanatra, megoszthatjuk tapasztalatainkat, beszélhetünk a jó gyakorlatokról, valamint a szakmánkat érintő kihívásokról.
Nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy rendezvényünkön előadóként és szakmai résztvevőként köszönthettük:
▪️ Dr. Both Évát, az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat szakmai koordinációs igazgatóhelyettesét
▪️ Kollárné Nagy Szilviát, az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat Területi Gyermekvédelmi Szakszakszolgálat Fejér Vármegye területi igazgatóját
▪️ Beregnyei Beátát, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Országos Gyermekvédelmi Szakértői Bizottságának bizottságvezetőjét
▪️ Dr. Deli Juditot, az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat szakmai koordinációs referensét
▪️ Kiss Gabriellát, az Országos Örökbefogadási Team osztályvezetőjét
▪️ Ihnáth Mária, Vargáné Tóth Gabriella és Balláné Gyepes Tünde örökbefogadási referenseket
▪️ Dr. Faddi Tímeát, a Fejér Vármegyei Kormányhivatal Szociális és Gyámügyi Osztályának osztályvezetőjét.
A szakmai napon meghívottként jelen voltak a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat szakemberei, valamint a Fejér vármegyei gyámhivatalok munkatársai is, akik közös gondolkodásukkal és gyakorlati tudásuk átadásával gazdagították a rendezvényt.
A találkozó ismét megerősítette a szakmai közösség összetartozását, az egymás munkája iránti megbecsülést, és valódi, értékes párbeszédet indított el a résztvevők között.
Hálásan köszönjük minden előadónknak és résztvevőnknek, hogy jelenlétükkel hozzájárultak a szakmai nap sikeréhez!

Bővebben
Maci

Csatlakozz Hozzánk! Legyél Te is nevelőszülő!

Egy gyermeknek nem tökéletes szülőre van szüksége, hanem valakire, aki mellette van, aki szereti.
Nevelőszülőként Te lehetsz az otthon, ahol újra biztonságban lehet. Jelentkezz, ha hiszel a második esély erejében.

Kérj visszahívást!

Munkatársunk 48 órán belül felveszi veled a kapcsolatot!